Chanovice

Barokní zámek Chanovice - Původní tvrz zde vznikla ve 14. století kdy ji držela celá řada majitelů z dosud neznámého rodu. Od 15. století ji vlastnili Chanovští z Dlouhé Vsi, kteří tvrz několikrát upravovali a patřila jim až do roku 1717. Tehdy panství získali páni z Rummerskirchu a od roku 1794 celá řada dalších majitelů. Areál zámku je tvořen rozměrným komplexem jedno a dvoupatrových budov nepravidelného půdorysu kolem ústředního čtvercového nádvoří, do kterého vede dlouhý průjezd. Zachováno gotické zdivo s renesančními a barokními přestavbami, z nichž poslední z let 1811 - 1838 (zámek vlastnila rodina Becherů) dala zámku v podstatě dnešní podobu. U zámku se nachází zahrada s glorietem z 19. století. Nedaleko zámku se nachází barokní kostel sv. Kříže z let 1751 - 1764 a barokní fara. Na okraji obce leží raně barokní sýpka. Zámek je přístupný veřejnosti po předchozí domluvě. Pro návstěvníky je připravena prohlídka zámku a expozice lidového hračkářství a řemesel. Na okraji obce postupně vzniká od roku 1994 skanzen lidové architektury jihozápadních Čech. Právě v r. 1994 vyrostlo první stavení, a dalo tak základ nejmladšímu skanzenu u nás.

Poloha obce: mapa
Ubytování: